Kiraan Inflasi Duit Ringgit Melalui Gaji Guru 1907 dan 2011 dan Harga Beras

Hari ini, kita belajar mengira inflasi duit kertas yang ada hari ini apabila ianya tidak lagi disandarkan kepada emas atau perak atau sebarang komoditi berharga.

Dahulu, duit kita adalah emas dan perak , tapi hari ini, duit kita hanya helaian kertas yang dicop nilainya.

Takpe, kita kira dulu buat perbandingan.

Sebelum tu, sila rujuk gambar 1 ringgit tahun 1907 dalam gambar di link bawah ini.

http://coincollecting.a-z-series.com/one-dollar-1907-1909-king-edward-vii-straits-settlements-coins/

Berat  1 ringgit = 27 gram perak 90%  atau = 24.3 gram perak tulen

Ketika tahun itu 1907 , gaji guru di Penang dan harga beras dilakarkan seperti berikut

http://viweb.freehosting.net/vir_Shaida.htm

“Their salary (teacher) was about $80 a month. Rice was sold at 8 gantang for a ringgit”

Kita terpaksa ambil skala gaji paling tinggi Guru (RM 5000) bagi disesuaikan dengan taraf V.I (Victoria Institution) ketika itu.

Sekarang kita memasuki fasa baru, iaitu timbangan.

Apa itu gantang?

Kita merujuk manusia pada zaman itu .

rujukan kita : http://www.sizes.com/units/gantang.htm

Other sources say , in the Straits Settlement a gantang was 32 imperial gallon.

1 imperial gallon (about 4.56 liters or 1.2 U.S. gallons)

** sumber lain mengatakan , di Straits Settlement , 1 gantang bersamaan 32 imperial gallon.

1  imperial gallon = 4.56 liter ,

32 imperial gallon = 145.92 liter

Melalui ujikaji yang dibuat oleh seorang sahabat saya , beliau menggunakan beras jenama “AAA Beras Bukit” yang bila ditimbang

1 liter = 820g ;

4.56 liters x 0.82kg = 3.739 kg

1 gantang straits settlement = 3.74kg (of rice) x 32 = 119.65kg (beras)

Ingat , 1 ringgit tahun 1907 boleh beli 8 gantang beras.

119.65kg x 8 gantang = 957.22kg

1 ringgit boleh membeli 957.22 kg beras.

Gaji guru pada tahun 1907 adalah 80 ringgit.

80 ringgit x 957.22 kg  = 76 576kg beras.

Secara kasar , gaji seorang guru sebulan adalah 80 ringgit atau 76 576 kg beras.

Mari kita mengira gaji guru-guru kita pada hari ini. (secara perabndingan )

Ni kita ambil gaji guru yang bekerja di sekolah, atau institusi swasta, gaji kasar RM 5000 sebulan.

Harga beras hari ini, 1 kg = RM 3.20

RM 5000 / 3.20 = 1562.5 kg beras.

Maksudnya, gaji guru kita satu bulan hari ini = 1562.5 kg beras.

Cuba kalian letak beza antara gaji guru tahun 1907 dan hari ini.

1907 – 80 ringgit  = 76 576 kg beras

2011 – RM 5000   = 1562.5 kg beras

Ada beza tak?

Tahun 1907 – 1 ringgit boleh beli 957 kg beras.

Tahun 2011 – RM 1 boleh beli  – 0. 312 kg beras sahaja .atau 312 GRAM sahaja.

Gantang Yang Kecil Sedikit

Kalau kita tengok logik dari kiraan di atas, macam keterlaluan jika kata 1 ringgit boleh beli 1 tan beras!

Melampau betul.

Ok-ok..kalau kalian rasa macam melampau, kita kira balik guna sukatan gantang selepas merdeka.

Gantang selepas merdeka ni kecil sket.

ni kiraan saya melalui laman ini punya info

http://ms.wikipedia.org/wiki/Gantang

1 gantang = 4 cupak = 2.8kg

1 ringgit = 8 gantang = 22.4kg beras

80 ringgit = 1792 kg beras.

perbandingan dengan gaji guru Cikgu biasa 2011-  RM 5000 – 1563 kg.

jadi, sebenarnya inflasi ringgit itu bersamaan :

1 ringgit 1907 = 22.4 kg beras

22.4 kg beras 2011 = RM 71.68

kehilangan nilai ringgit 1907 kepada 2011 adalah

1 ringgit 1907 boleh beli = 22.4kg beras , 80 ringgit = 1792 kg beras

1 ringgit 2011 boleh beli = 312 gram beras ,RM 5000 = 1562.5 kg beras

RINGGIT SUSUTNILAI 99%!

nilai Ringgit berbanding beras susut sebanyak 98.6071% i.e.

[ (0.312 kg – 22.4kg )/ 22.4kg ] x 100%.

Perhatikan bahawa jika koin Ringgit perak (27 g) dijual sebagai “raw silver” pada harga “runtuh” RM3.00 per gram; maka koin tersebut bernilai = 27g x RM3.00/g = RM81.

Katalah 1 kg beras = RM3.20 ;

maka koin Ringgit perak setara dengan 25.31 kg beras i.e RM81/RM3.20; hampir sama dengan kesetaraan pada tahun 1907 (22.4kg).

Bukankah ini bukti bahawa koin perak menyimpan nilai belinya walaupun masa berlalu 104 tahun.

Kalian lagi suka gaji dibayar dengan duit kertas lagi?

Inilah yang terjadi bila duit tak guna barang bernilai sebenar.

Kalian ingat lagi kan kisah duit daun pisang zaman jepun?

Sekarang ni, waktu untuk kembali kepada duit emas (dinar) dan duit perak (dirham).

Kalian nak tunggu duit kertas kalian tak bernilai baru terhegeh-hegeh?

Bila kita tak ikut Allah dalam urusan kehidupan kita, beginilah jadi kepada kita, setiap tahun kita dimiskinkan dan semakin susah.

Cepat sebelum terlambat.

5 responses to this post.

  1. Posted by b on 9 Jun 2011 at 5:36 pm

    Thanks for the good info
    really appreciate

    Balas

  2. Posted by Norhafiz on 30 Julai 2011 at 7:10 pm

    Good info.. mintak izin share..TQ

    Balas

  3. yang dia rujuk tu macam tak betul.
    1 gantang 32 pau,
    bersamaan 1 imperial gallon

    Balas

Tinggalkan Jawapan

Masukkan butiran anda dibawah atau klik ikon untuk log masuk akaun:

WordPress.com Logo

Anda sedang menulis komen melalui akaun WordPress.com anda. Log Out / Tukar )

Twitter picture

Anda sedang menulis komen melalui akaun Twitter anda. Log Out / Tukar )

Facebook photo

Anda sedang menulis komen melalui akaun Facebook anda. Log Out / Tukar )

Google+ photo

Anda sedang menulis komen melalui akaun Google+ anda. Log Out / Tukar )

Connecting to %s

Ikut

Get every new post delivered to your Inbox.

Join 92 other followers

%d bloggers like this: